tr

Nem Ölçme

Anasayfa » Nem Ölçme

Nem Ölçme Cihazı Nedir, Neden Kullanılır?

Havada bulunan su buharı nem olarak adlandırılır. Bir ortamda bulunan havadaki su buharı miktarı nem ölçme işlemi ile bulunur. Havadaki nemi ölçmek için nem ölçmeye yarayan cihazlar kullanılır. Havada belirli miktarda nem bulunması normaldir. Ancak nem oranının düşmesi ya da normal değerlerin üzerine çıkması ortamın havasını kalitesizleştirirken aynı zamanda ortamda zararlı organizmaların, akarların, mite’ların, bakterilerin üremesine de neden olur. Bunun dışında havadaki su buharı yükseldiğinde o ortamda bulunan gıda maddeleri, eşyalar, endüstriyel ürünler vb. zarar görür. Bütün bu sorunlarla baş edebilmek için havada bulunan su buharını belirli oranda dengelemek gerekir.

İdeal Nem Oranı Nedir?

İdeal nem oranı havada bulunması gereken ideal su buharı miktarını gösterir. Normal şartlarda havada yüzde 40-50 arasında su buharı bulunması gerekir. Havadaki nemin yüzde 40’ın altına düştüğü durumlarda ve yüzde 50’nin üzerine çıktığı durumlarda sağlıksız havadan bahsetmek mümkündür. Zira yüksek nem de olduğu gibi düşük nem bulunan ortamda da ev akarları, bakteriler vb. insan sağlığını tehdit eden unsurlar çoğalır. Bu durum özellikle astım, alerji vb. hastalıkları tetikler, hastaların rahatsız olmasına neden olur. Bir ortamdaki havada bulunan nemi ideal nem seviyesinde tutmak için nem ölçer adı verilen cihazlar kullanılır.

Nem ölçmeye yarayan cihazlar ortamda bulunan havanın su buharı miktarını düzenli olarak ölçerek gerektiğinde nem kurutma gerektiğinde nemlendirme işlemi yapılmasına olanak tanır.

Nem Ölçerler Nerelerde Kullanılır?

Nem ölçme cihazı her yerde kullanılabilir. Konutlarda, kapalı ortamlarda, ofislerde, fabrikalarda, depolarda, gıda üretim, depolama ve nakliye işletmelerinde, dolum tesislerinde, ilaç depolarında, ambarlarda, endüstriyel ürünlerin bulunduğu alanlarda, ürün ve hammadde nemi, nem ölçerler ile yapılır. Özellikle gıda maddelerinin saklandığı depolarda düzenli olarak nem ölçümü yapılmak zorundadır. Saklanan ve depolanan gıda maddelerin bozulmasına, küflenmesine ve zarar görmesine neden olan nem ile mücadelede doğru ekipmanlar kullanılmalı, sürekli nem ölçümü yapılarak ortamın uygun saklama koşullarına kavuşması sağlanmalıdır.

Konut tipi nem ölçme cihazları ise işyeri, konut, okul, ofis gibi alanlarda kullanım için uygundur. Bu cihazlar ortam havasını sağlık açısından daha kaliteli hale getirmek için kullanılır. 

TroDry.com - © 2021 - Tüm hakları saklıdır. | Yazılım: İstanbul Web Tasarım
Whatsapp
TKL Nem Kurutma
TKL Nem Kurutma
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button