tr

Rutubet Giderme

Anasayfa » Rutubet Giderme

Evde Rutubet Kurutma

Birçok insanın korkulu rüyası olan rutubet, başta insan sağlığı olmak üzere eşyaların küflenmesine ve çürümesine yol açmaktadır. Rutubet evde bakterilerin üremesine neden olup, romatizma ve astım başta olmak üzere daha birçok hastalığa neden olmaktadır. Rutubeti havada bulunan su buharı olarak da ifade edebiliriz. Bu durum evdeki yaşam kalitesini düşürmekte olup, kokulara neden ve rahatsız eder. Rutubete için bir önlem alınmazsa eşyalarda, duvarlarda, giysilerde deformasyonlar meydana gelir ve ilerleyen zamanlarda yosun yada küf oluşumuna dönmüştür.

TROTEC RUTUBET NEM ALMA CİHAZLARIYLA EVİNİZDE Kİ RUTUBET VE KÜFTEN KISA SÜREDE KURTULABİLİRSİNİZ.

ÜRÜNLER İÇİN TIKLAYIN!

Evlerde Rutubet Nasıl Oluşur?

Öncelikle bulunduğumuz şehir çok nemli bir bölge ise zaten havadaki nem oranının yüksek olması nedeniyle evdeki nem oranıda yüksek olmaktadır.Ayrıca rutubet, hayvan, insan yada evdeki bitkilerin terlemesiyle birlikte oluşacağı gibi, su ile yapılan günlük işler sonucunda veya bir başka neden olan ısı farklılıklarından dolayı meydana gelmektedir.

Rutubeti Nasıl Giderebiliriz?

Rutubet doğal yollar ile oluştuğundan önlemenin tek yolu bulunduğumuz alanı iklimlendirmektir. Kapalı alanlarda rutubeti önleyen Trotec’ in ürettiği ev tipi nem alma cihazları ortamdaki nem oranını en ideal seviyeye düşürerek insan sağlığı için en uygun nem oranına ayarlamaktadırlar.
Trotec evlerde rutubet giderici cihaz ve nem kurutma hizmeti de vermektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiliyi danışmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Endüstriyel Rutubet Giderme

Nem her yerde mevcuttur üretim alanlarından, hammadde işlenmesine veya ürün depolamaya kadar tüm endüstriyel alanlarda havanın içinde nem mutlaka mevcuttur.Ancak hava nemi sizin kontrolünüz altında olmadığında istenilen iklim koşullarını garanti etmeniz maalesef mümkün değildir.

Yüksek hava nemi aşağıdaki problemlere neden olabilir:
Korozyon (Aşınma)
Çiğlenme oluşumu
Küflenme
Düşük ürün kalitesi
Gıdalarda oluşan biyolojik kontaminasyon
Makinelerin ve binaların daha fazla bakıma ihtiyaç duyması
Bina materyallerinin nemden zarar görmesi
Binaların yalıtım değerlerinin azalması nedeniyle artan ısıtma maliyetleri ve rahatsızlık veren kokular

Bu nedenle endüstriyel nem alma cihazları ile ortam nemini istenilen seviyelere atarlayabilirsiniz.
Eğer nemi geçici ir süre ile kontrol etmek isterseniz Endüstriyel nem alma cihazlarımızı belirli bir süre için uygun şartlarda kiralayabilirsiniz.

Rutubet, havadaki su buharı nedeniyle oluşan ıslaklıktır. Rutubet oluşmasına havada bulunan su buharı miktarının yükselmesi neden olur. Hava her zaman bir miktar su buharı bulunur. Bu su buharı nem olarak adlandırılır. Havada bulunan nemin normal seviyenin üzerine çıkması rutubet probleminin oluşmasına neden olur. Rutubet problemine karşı nem oranını dengede tutmak gerekir. Bunun içinrutubet giderme amacıyla kullanılan cihazlar kullanılmalıdır. Özellikle problemin yoğun olarak yaşandığı kapalı alanlarda mutlaka nem kurutma işlemi yapılarak rutubetin yok edilmesi gerekir.

Havadaki Nem Oranı Miktarı

Havada bulunan su buharı belirli bir oranın üzerine çıktığında problem yaratır. Havada normal şartlarda yüzde 30 ile yüzde 50 arasında nem bulunması olağan kabul edilir. Ancak nem oranı yüzde ellinin üzerine çıktığında rutubet sorununu da beraberinde getirir. Rutubet nasıl oluşur? Havadaki su buharı yükseldiğinde duvar yüzeylerinde, eşyalar üzerinde ve zeminde yoğunlaşmaya başlar. Bu yoğunlaşmaya bağlı olarak zeminde, eşyalarda, duvarda ıslaklık ve yaşlık oluşur. Rutubet adı verilen bu durum zamanla daha büyük bir sorun haline gelir. Duvar yüzeylerini yıpratan, eşyaların ve zeminin ıslanmasına ve kötü kokmasına neden olan rutubetin mutlaka doğru ekipmanlarla giderilmesi gerekir.

Rutubet Nasıl Giderilir?

Rutubetin oluşmasına ısı farkı, işçilik hataları, yetersiz yalıtım vb. faktörlerin yanı sıra günlük hayatın zorunluluğu olarak yapılan aktiviteler nedeniyle de oluşur. Duş, yemek buharı, terleme, havalandırma yetersizliği, çamaşır yıkama ve kurutma gibi faktörler havada bulunan su buharı miktarında artışa neden olabilir. Su buharının artması ise nem oluşmasına neden olur. Nem ya da bilinen adıyla rutubet ortamda küflenmeye, mantar oluşumuna, ıslaklığa, akar ve miteların çoğalmasına neden olur. Yani en basit anlatımla rutubet ortamın havasını bozarak insanların yaşam kalitesini düşürür. Rutubet giderici cihazlarla ortamda oluşan ıslaklık ve yaşlık problemi ile mücadele etmek mümkündür. Havada bulunan su buharı miktarını dengelemek, oluşan rutubeti gidermek için tasarlanan bu cihazlar inşaatlarda, konutlarda, depolarda, gıda sektöründe, arşiv, kütüphane ve müzelerde, seralarda, dolum tesislerinde ve endüstriyel üretim yapılan üretimhanelerde kullanılır.

Whatsapp
Alparslan Ölmez
Alparslan Ölmez
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
HEMEN ARA