tr

Termal Kamera

Anasayfa » Termal Kamera

Görüntüleme için kullanılan cihazlara kamera denir. Termal kamera ise görüntüleme için ısıyı esas alan kamera türüdür. Hassas görüntüleme yapan termal kameralar daha ziyade güvenlik amacı ile kullanılsa da günümüzde kullanım alanı gittikçe genişleyen kameralardır.

Termal Kameranın Temel Özellikleri

Isıyı esas alarak görüntüleme yapan termal kameralar görüntüyü IR enerjiye göre verirler. IR enerjiye göre görüntüyü renk ve şekil olarak sunan termal kameralar oldukça hassas görüntüleme cihazlarıdır. Bu cihazların almış olduğu görüntülerde renkler belirleyicidir. Sıcak bölgeler açık renk, soğuk bölgeler koyu renk olarak görüntülenir. Termal kemaralarda en soğuk bölge yani ısıya bağlı hiç görüntü alınamayan bölge mavidir. En sıcak bölge ise sarıdır. Ortamın sıcaklığına göre maviden sarıya doğru görüntü alır. İhtiyaç duyulan alanlarda termal kamera kiralama ile güvenlik önlemi almak mümkündür.

Isıya bağlı görüntü alan kameralar, normal gözle görülmeyen problemlerin görüntülenmeini sağlar ve bu problemlere karşı önlem alınmasını sağlar. Normal kameralar görüntüyü ışık ile oluşturur ancak termal yani ısıya dayalı görüntüleme yapan kameralar görüntüyü ısı sayesinde alır.

Termal Kameralar Nerede Kullanılır?

Termal kameralar özelliklerine göre farklı alanlarda kullanılır. En çok kullanıldığı alan hiç kuşkusuz güvenliktir. Askeri ve sivil alanlarda güvenlik amacı ile ısıya duyarlı kamera sistemleri kullanılır. Bunun dışında elektrik sektöründe de ısıl kameraların kullanımı yaygındır. Elektrik akımının geçişi sırasında oluşan ısınma termal kameralar ile kolayca görüntülenir. Herhangi bir problem tespit edildiğinde anında müdahale edilir. İnşaat sektöründe de ısıya duyarlı görüntüleme cihazları kullanılır. Metal yüzeylerde oluşan problemler, küf, nem ve çatlak gibi yapısal sorunlar termal kameralar ile kolayca tespit edilir.

Buhar basınçlı gaz, sıcak su ve sıcak hava taşıyan depolarda ve taşıma yollarında problem olup olmadığı da termal görüntüleme cihazları ile tespit edilir. Otomotiv ve makine sektöründe de termal görüntüleme cihazları sıkça kullanılır. Binalarda ortaya çıkan ısı problemlerinin kaynağının tespiti de termal görüntüleme cihazları ile yapılabilir. Rutubet tespiti, su kaçağı tespiti vb. işlemlerde de ısıya duyarlı kameralar kullanılır. Termal kamera fiyatları markasına, özelliklerine ve modeline göre belirlenir.

TroDry.com - © 2021 - Tüm hakları saklıdır. | Yazılım: İstanbul Web Tasarım
Whatsapp
TKL Nem Kurutma
TKL Nem Kurutma
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button