tr

Nem Ölçme Nedir?

02.06.2021
1.207
Nem Ölçme Nedir?

Yaşadığımız ortamlarda yani hava içerisinde belli miktarlar arasında nem bulunur. Bu nemin ölçülebilmesi için ise higrometre denilen cihazlar kullanılır. Genellikle bu higrometre cihazı daha büyük işletmelerde, nemden etkilenen hassas ürün taşımalarında veya sauna gibi havadaki nem oranının fazla olması gereken yerlerde kullanılır.

Evlerdeki nem oranını ölçmek için ise bu higrometre cihazının daha basitleri yapılmıştır. Hatta saat içine yerleştirilmiş olan nem ölçer cihazlar bulunmaktadır. Bu şekilde zorlanmadan kullanım sağlayabilirsiniz. Havadaki nemin fazla olması veya havadaki nemin az olması beraberinde türlü problemler getirir.

Hatta nemin havada az veya fazla olması kişide türlü hastalıkların oluşmasına da sebep olabilmektedir. Bu öneminin dışında ise bazı ortamlarda belli miktarda nem bulunması gerekir. Bu ortamların çoğunlukla nereler olduğunu öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Havadaki Nem Oranı Hangi Ortamlar İçin Önemlidir?

Havadaki nem oranı ilk olarak yaşanılan ortam için önemlidir. Neden evlerde nem oranı önemlidir diye bakacak olursak nemin ortamda fazla olması duvarlarda küflenme yapabilir. Yosunlanmaya neden olabilir. Böcek oluşumuna sebep olabilir (Hamam böceği gibi) ve zararlı akarların oluşmasına da sebep olabilir.

Bunların hepsinin insan ve evcil hayvanlara vereceği zarar göz ardı edilemez. Bu yüzden yaşanılan ortamların nem oranının fazla olmaması gerekmektedir. Nem oranının az olması ise vücutta kuruluk yaparak, vücut üzerinde pullanma oluşmasına ve deride döküntü oluşmasına sebep olmaktadır. Nem oranının fazla olmaması gerektiği gibi az da olmaması gerekir. Nem oranı yaşanılan yerlerde optimum seviyede tutulmalıdır.

Bu ev ortamı dışında nem;

  • Sauna ve Hamam,
  • Fabrikalar
  • Sebze ve Meyve Taşımacılığı Yapan Araçlar
  • Nemden Etkilenen Hassas Ürün Taşıma Araçları
  • Seralar,
  • Depolar gibi pek çok yerlerde havadaki nem oranı çok önemlidir.

Nem Çeşitleri Nelerdir?

Nem çeşitlerini incelediğimizde havada üç çeşit nem bulunmaktadır. Bu şekilde bir sınıflandırma yaparak hesaplamalar daha kolaylaştırılmış olur.

Nem çeşitleri;

  • Mutlak Nem: Mutlak nem 1 metreküp hava içerisinde bulunan su miktarını ifade etmektedir.
  • Nispi Nem: Nispi nem ise her hangi bir sıcaklık değerinde hava içerisinde bulunan su buharı miktarının, o sıcaklık değerinde hava içerisinde bulunabilecek en az miktardaki su buharına oranıdır.
  • Spesific Nem: herhangi miktardaki bir gaz kütlesi içerisinde ki nem oranının, gaz kütlesinin ağırlığına oranıdır.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

TroDry.com - © 2021 - Tüm hakları saklıdır. | Yazılım: İstanbul Web Tasarım
Whatsapp
TKL Nem Kurutma
TKL Nem Kurutma
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button