tr

Nem Alma Cihazları Nasıl Çalışır?

28.05.2021
5.121
Nem Alma Cihazları Nasıl Çalışır?

Nem Alma Nedir?

Yaşam alanlarındaki yüksek nemli hava sağlık için son derece önemlidir. Bu durum gözle görülmeyebilir ve bazıları tarafından önemsiz kabul edilebilirken, uzun süreli ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. İnsan yaşam alanında sürekli olarak yüksek neme maruz kalma, başta solunum yolu hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın nedenidir. Nem alma cihazı havadaki nemi gaz halinde alır, sıvıya dönüştürür ve haznesiyle doldurur. Bu sayede bu cihazlar çevredeki havanın nemini tamamen yakalayarak havanın taze kalmasına yardımcı olur.

Odanın büyüklüğüne ve kişilerin ihtiyaçlarına göre farklı ekipman seçeneklerini değerlendirmek mümkündür. Cihazlar kapasitelerine bağlı olarak bir saat içerisinde farklı hacimlerdeki havayı filtreleyerek nem alma özelliğine sahiptir. Nem alıcılar pandemi zamanlarında da son derece önemlidir. Koronavirüs gibi birçok virüs, yüksek nemli ortamlarda daha uzun süre hayatta kalabilmektedir.

Hal böyle olunca da virüsün nemli ortamda ve uzun süre yapışabilme özelliği yine de enfekte olmuş bir kişiye bulaşma kabiliyetine sahip oluyor. Bu nedenle ortamın nemi bir nem alma cihazı kullanılarak sürekli olarak dengelenmelidir. Bu durum virüsleri öldürmek için de büyük avantaj sağlıyor. Özellikle alışveriş merkezleri ve marketler gibi kapalı alanlarda hava kalitesinin iyileştirilmesinde son derece önemli olan nem gidericiler endüstriyel veya evsel ölçekte bulunabilmektedir. 

Nem Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Nem ile kurutma işlemi sağlıklı ve estetik bir yaşam için çok önemlidir. Bulunduğumuz alanı daha sağlıklı ve yaşanabilir hale getirmek için nemli kurutmaya başvurmamız gerekebilir. Bu sayede kendimizi içinde bulduğumuz ortamda daha sağlıklı nefes alabilir ve kendimizi daha rahat hissedebiliriz. Belirli cihazlarla bulunduğunuz yerdeki nemi ideal seviyelere indirerek daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Nem Alma Cihazları Nasıl Çalışır?

Nem Alma Cihazları Alanlarına Göre Çalışma Hizmetleri :

İnşaat Kurutma

Kurutma işlemleri endüstriyel kurutma ekipmanları ile yapılmaktadır. Bu kurutma yapılmazsa ciddi sorunlarla karşılaşacağınızı belirtmek isteriz. Yapılarda aktif olarak su kullanıldığı için sadece havadaki nemden dolayı değil kullanılan sudan dolayı da her zaman nemli ortamlardır. Bu sorunun önüne geçebilmek için inşaat aşamasında ve bazı uygulamalar yapıldıktan sonra binanın kurutulması, binanın dayanıklılığını etkileyen ve bina için nemi en aza indiren önemli faktörlerden biridir. Örnek vermek gerekirse, inşaatta beton döküldükten sonra kuruma, binanın sağlamlığı ve betonun yapısal sabitlenmesi için çok önemlidir.

Depo Kurutma

Ürünlerimizin depolarında neme dikkat etmeliyiz. Nemli bir ortamda küf, küf gibi olumsuz durumlarla karşılaşabiliriz. Nem ve nem, depoda sakladığımız ürünleri kısa süreliğine kullanılamaz hale getirir. Günümüzde çoğumuz depoları sağlık, gıda ve tekstil sektörlerinde kullanıyoruz. Depoda olumsuz durumlarla karşılaşmamak için nem alma cihazı kullanmak gerekir. Seçeceğiniz makinenin özellikleri, kullanacağınız depo alanına göre değişiklik gösterebilir.

Ofis kurutma 

Ofis ortamlarında kullanılan havayla kurutma, insanların yaşam kalitesini artırır ve daha sağlıklı hava sulaması sağlar. Cihaz aynı zamanda ortamın sıcak kalmasına da yardımcı olur. Birçok ofis ortamında kullanılan hava kurutucular, nemi istenilen oranda kurutarak ve nem seviyesini istediğiniz yönde tutarak daha sağlıklı nefes almanıza yardımcı olur.

Ev ve inşaat kurutma 

Ev ve bina ortamlarında kullanılan hava kurutma, evin yatak odalarında, mutfaklarında, banyolarında ve dairenin ortak olarak tabir edilen alanlarında kullanılmaktadır. Laminat parke, tavan, zemin ve duvar gibi alanlarda oluşan nemi kurutmak için kullanılır. Bu bölgelerdeki insanlar küflenip rutubetlendiğinde hem koku hem de görünüm olarak hoş olmayan bir hal alırlar. Elbette bu alanların havalandırılması gerekir. Bununla birlikte, sadece havalandırmak değil, aynı zamanda bir ev ve bina nem alma cihazı ile ondan kurtulmak da mümkün ve kolaydır.

Beton şap ve kurutma

Zemin ve beton kurutma, inşaat aşamasında düz ve pürüzsüz bir zemin elde etmek için kullanılan ekipmanlardır. Bu kurutma cihazı ortamdaki nemi emer ve orada depolar, böylece ıslak beton ve sıva hızlı ve pratik bir şekilde kurur.

Alçı sıva ve kurutma 

İşlerin yapım sırasının uygulanması gereken önemli etkenlerden biri de macun ve macunun kuruma aşamasıdır. İleride bu işlerde sorun yaşamamak için sıvama ve kurutma yapılmalıdır ancak ekipman ile yapılması işimize kolaylık sağlayacaktır.

Epoksi kurutma

Epoksi ürünler günümüzde birçok alanda yaygın olarak kullanılmakta ve inşaat sektöründe zemin kaplama araçları olarak kullanılmaktadır. Zemin bir epoksi üründen yapıldıktan hemen  sonra uygulanmaya  açılması için bir kürleme işlemi gerekir. Bu kurutma yapılmadığı takdirde epoksinin tüm işlem ve  özelliklerinden faydalanmak mümkün değildir.

Rutubet kurutma 

Nemli kurutma nemli ortamlarda yapılması gereken çok önemli bir uygulamadır. Bu uygulama, trafiğin yoğun olduğu alanlarda bile başarılıdır. Özellikle depoda gözlenen nemin önüne geçebilmek için depodaki nemin kurutulması gerekmektedir. Ayrıca su sızıntısının baskın olduğu zeminlerde de bu tür sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bir süre sonra koku ve koku almamak için nem alma cihazı ile nem almak mümkündür.

Santiye kurutma 

Şantiyede kullanılan kurutma ekipmanlarının görevi sadece nemi almak veya nemi kurutmak değil aynı zamanda inşaat alanındaki havayı temizlemek, çevreyi dezenfekte etmek ve şantiyedeki tozu uzaklaştırmaktır. Bu nedenle nem kurutucular şantiye çalışanlarının ve iş bittikten sonra hayatlarına devam edeceklerin sağlığı için önemlidir.

Parke kurutma 

Zemin kurutma, parke alanından önce ve sonra zemindeki nemi gidermek için verilen bir hizmettir. Bu hizmette kullanılan tüm ekipmanlar son derece profesyonel olup iyi sonuçlar vermektedir. Çünkü binaların bozulmasına yol açan en etkili faktör zemin nemidir.

Boya kurutma 

Ofis, okul, özel ev gibi alanlarda uygulanan boya, astar, vernik gibi işlemlerin çıkarılması amacıyla kullanılan cihazlardır. Bu cihazlar kullanılmazsa bazen boyanın kabarması veya soyulması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Aslında daha sağlıklı boya sonuçları elde etmek istiyorsanız, boyanacak yüzeyin nem içeriği kontrol edilerek işleme başlamalıdır.

Zemin kurutma

İlk olarak inşaatta kullanılan bu sistem, şimdi sel ve selde kullanılmaktadır. Zemin kurutma artık sadece betonda değil diğer yüzeylerde de yapılıyor. Nem, rutubet gibi her türlü problemle karşılaştığınızda tercih edilen hizmettir.

Su Baskını kurutma 

Sel sonrası, nem uygun bir seviyeye gelene kadar ünite kurutma cihazları ile çalıştırılarak dolap, duvar, zemin veya rafların temizlenerek suyun uzaklaştırılması denir. Su bastırılan  kesimlerde  bu işlemin sürdürülmesi kesinlikle önemlidir. Bu pis sular sadece basit bir rutubet oluşumu yapmayacak. Muhtemel olarak bakteri ve pislik oluşmasına da yol açacaktır. Bu denli ortamlarda nem kurutma cihazlarından yardım almak, mikrop oluşmasını kesecek hijyenik bir ortam sunacaktır.

Nem alıcı ya da nem giderici ekipmanlar modelden modele değişiklik gösterse de aslında Hepsi de benzer prensiplere göre faaliyet gösterir. Bu makalede nem alma işleminin ana unsurlarını ve karşılaşılabilecek çeşidi potansiyel problemler tanımlanmıştır.

İç Ortam Nemi Ne İçin Önemlidir?

Evde bulunan nem pek çok probleme sebep olabilir, genel itibarıyla ve nemli sebeplere yol açabilir ya da tıkalı ve küf kokan odaları da yol açabilir. Önemli olan ortamlar genel itibarıyla astım ve bronşit gibi hastalıkların önde gelen sebebi olan toz akarlarını barındırdığı için potansiyel bir sağlık problemine yol açar.

Nem Alma Cihazı Ne İş Yapar?

Nem alma Ekipmanları genel itibarıyla havada bulunan toz, kir nemi gidererek Aslında çevreyi toz akarları ve diğer böcekler açısından çok daha az çekici hale getirir ve serin yüzeylerde başta olmak üzere duvarlarda ve pencerelerde de meydana gelebilecek çeşitli nem miktarını azaltır.

1000 dönme döngüsünde tipik bir 3,5 kilo yıkama uygulamasında bir buçuk lira civarında alıkonulan su olduğunu düşündüğümüzde çamaşır odasında nem alma cihazı kullanmak aslında kurutma sürelerini önemli ölçüde hızlandıracaktır.

Nem alma cihazı, çeşitli ekipmanların günde yaklaşık olarak 12 saat boyunca güven içerisinde çalıştırılması mümkündür. Tabii ki çalışma süresi ne kadar uzarsa bu durum o kadar iyi olacaktır.

Bir Nem Giderici Nasıl Çalışır?

Ev ya da iş yerlerinde bulunan nemin ortadan kaldırılması amacıyla nem alma cihazları havasını cihazdan çektikten sonra nemin çıkarılarak Evde bulunan nem seviyesini azaltmak mümkündür. Azaltma seviyesi, otomatik ya da sensörlü bir kontrol panosu aracılığı ile düzenlenebilir. Ya da sensör havada bulunan azaltma gereksinimi tespit edildiğinde, alternatif akım kompresör eve fan motoruna gönderilir.

Soğutucu veya formunu sıkıştıran ya da gazın sıcak bir sıvı haline geldiği bir diziyi kondanser serpa pompalanmış olan kapalı bir soğutucu sistemin bir parçasıdır kompresör.  Bobinler ise sıvının içerisinde geçerken ısıyı dağıtıma işlevini görür. Soğutucu kondanser bobinleri ve kılcal buradan geçtiğinde buharlaştırıcı bobinleri gider.

Böylelikle Aslında kişilerine de kurumların ev ya da iş yerlerinde başta çeşitli hastalıklara sebep olan annemin azaltılması ya da tamamen giderilmesi amacıyla oluşturulmuş çeşitli ekipmanların özelliklerini iyi bir şekilde öğrendikten sonra bu ekipmanların bahsi geçen alanlarda kullanılması ve böylelikle nem oranının azaltılması ya da tamamen giderilmesi mümkündür.

Ziyaretçi Yorumları (45)
  1. Mehmet Akyol dedi ki:

    1 hafta önce aldığımız nem alma cihazından çok memnun kaldık, diğer ofisimiz içinde 1 adet almak istiyoruz, ikinci siparişimize özel bir indirim yaparsınız artık 🙂

  2. Dursun Karaca dedi ki:

    İnşaat alanında kullanabileceğimiz modeller hangileri oluyor, bana mail adresimden ulaşabilirseniz görüşmek istiyorum.

TroDry.com - © 2021 - Tüm hakları saklıdır. | Yazılım: İstanbul Web Tasarım
Whatsapp
TKL Nem Kurutma
TKL Nem Kurutma
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button